NEMRUT DAĞI TURLARI


UNESCO Dünya kültür mirasında yer alan bir çok tarihi güzelliklerimiz vardır. Dünyanın sekizinci harikası olarak anılan Nemrut dağı da bunlardan biridir. Nemrut dağı çevresinde bulunan Kommagene uygarlığı eserleri bölgede önemli bir yere sahiptir. Nemrut Dağı Helenistik döneme ait olup Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunmaktadır. Bulunduğu konum şehir merkezine yaklaşık 87 kilometre uzaklıktadır. Nemrut dağı sadece doğal güzellik olmasıyla mı anılır dersiniz? Hayır! Dünya’nın en muhteşem manzarasına sahiptir, gündoğumu ve gün batımını izlemenin keyfine burada doyamazsınız. Ünü Dünyanın dört bir yanına nam salmıştır ve bu yüzden bir çok yerden fazla sayıda turist burayı ziyarete gelmektedir. 

Nemrutta Gezilecek Yerler 

Nemrut kültür gezilerinin olmazsa olmaz mekanlarından biridir. Nemrut Dağı bir çok gezilecek yeri de bünyesinde barındırıyor. Eğer burada doyasıya bir gezi planlıyorsanız coğrafi konumu sebebiyle yollarının zorlu ve engebeli olduğunu bilmenizde fayda var. Buna rağmen her yıl bir çok turistin ziyaret ettiği bölge ilgi görmeye ve merak uyandırmaya devam etmektedir. 

Nemrut Dağı Milli Parkı 

Kâhta’yı geçtikten hemen sonra ulaşırsınız Nemrut Dağı milli Parkına, eski bir uygarlığın izlerini taşıyan turistik bölge gökyüzünden süzülen ışığı öyle güzel yansıtmaktadır ki izlemeye doyamazsınız. Türkiye’deki bir çok kültür zenginliğinin içerisinde kendine has bir yeri olan Nemrut Dağı Milli parkının her zerresini karış karış gezmek ve keşfetmek paha biçilemez. 

Cendere Köprüsü 

Nemrut Dağı ziyaretinde muhakkak uğranılması gereken yerlerden biri de Cendere köprüsüdür. Köprü, Cendere çayı üzerinde yer almaktadır ve tur güzergahı içerisinde bulunmaktadır. Köprünün üzerinde bulunan yazıtların İmparator Septimus Severus ve eşi Julia Domna adına dikildiği anlaşılmaktadır. 

Nemrut Dağı turu esnasında konaklanacak en nefis yerlerden biri Kommagene oteldir. Otel otobüs terminaline 1 kilometre uzaklıkta olup havaalanına 8 kilometre uzaklıktadır. Otelin personeli son derece güler yüzlü ve hizmet kalitesi de oldukça yüksektir. Güvenilir konaklama tercihi için muhakkak bu oteli ziyaret etmeli ve otelden Nemrut Dağının p manzarasını izleyebilirsiniz. Konaklama tercihlerinde aranılan en belirgin özelliğin ise temizlik olduğu bir gerçektir. Otel memnun kalacağınız düzeyde hijyeniktir. Kendinizi evinizde hissetmek, konforun ve ortamın tadını çıkarmak için bu otel birebir… 

Nemrut Dağına Nasıl Ulaşılır?

Nemrut dağına en uygun çıkışın nisan ve Ekim ayları arasında olduğunu belirtelim. Bulunduğu bölgenin iklim şartlarını göz önünde bulundurmakta gezi anında size kolaylık sağlayacak bilgiler arasında. Nemrut Dağı turunda grup indirimleri mevcuttur. Bölgeye ulaşım şu şekildedir

  • Adıyaman’a ulaştığınızda 35 kilometre sonra Kahta ilçesine varmış olursunuz. Bu da otobüsle yaklaşık 40 dakikalık bir mesafedir.
  • Hava yolu ile ulaşım Adıyaman’a oldukça kolaydır. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden ger gün aktarmasız uçak seferi bulabilirsiniz. Eğer başka bir şehirde konaklıyorsanız öncelikle İstanbul veya Ankara’ya gelerek ‘’size hangi şehir daha yakınsa’’ oradan aktarmalı olarak Adıyaman’a ulaşabilirsiniz.